Životaschopnosť priemyslu má v EÚ prednosť

22.04.2024 14:09

Životaschopnosť priemyslu má v EÚ prednosť

Podľa analytika Radovana Geista sa v plánoch Európskej komisie do roku 2029 nekladie dôraz na zelenú transformáciu poľnohospodárstva a priemyslu. Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, Andrej Lasz, tvrdí, že priemysel môže priniesť riešenia pre ochranu životného prostredia a už teraz prispieva k zníženiu uhlíkovej stopy. Slovenský priemysel je závislý na dovoze surovín z krajín mimo EÚ, ale priemysel pracuje na riešeniach pre bezpečnosť dodávky surovín.

Andrej Lasz bol hosťom v relácii Komentáre dňa stanice RTVS 24, kde sa venoval téme zelených plánov Európskej únie v najbližších rokoch. Z prostredia Európskej rady unikli plány na ďalšie volebné obdobie. Európska komisia sa chce do roku 2029 zamerať viac na podporu výkonnosti priemyslu a zelená transformácia sa v dokumente objavuje menej. Podľa Laszových slov to bude pravdepodobne priemysel, ktorý príde so zelenými riešeniami, tak ako to bolo aj v minulosti.

"Ja osobne verím, že za pár rokov príde priemysel aj s takými riešeniami, ktoré možnože dokážu zvrátiť tu to otepľovanie a tú krízu, ktorú tam máme, takže určite na tom v priemysle pracujeme,"
 hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

 

Rovnako závažnou témou je v dokumente aj bezpečnosť dodávok surovín, na ktorých stojí aj slovenský priemysel. V súčasnosti, keď sa na Slovensku zastavila výroba hliníka, je potrebné si podľa Lasza uvedomiť, že túto surovinu potrebuje prakticky každé priemyselné odvetvie na Slovensku.

"Tá téma sa volá celkovo tá surovinová sebestačnosť a ja osobne verím, že Európska únia by mala robiť také kroky, aby sme vedeli v Európe na konci dňa vyrobiť všetko. Hoci to možno kúpime z Ázie, pokiaľ je to lacnejšie,ale ak nie, tak to potrebujeme vedieť vyrobiť aj doma,"
dodáva Lasz.

 

Viac sa môžete dozvedieť v relácii Komentáre dňa na RTVS 24.