Konkurencieschopnosť ekonomiky sa bez reformy nezlepší

09.07.2024 11:51

Konkurencieschopnosť ekonomiky sa bez reformy nezlepší

Slovenská ekonomika sa v aktuálnom rebríčku konkurencieschopnosti švajčiarskeho Institute for Management Development prepadla o šesť miest na 59. miesto zo 67 hodnotených krajín. Podnikateľské zväzy ani ekonómovia v najbližšom období postup na vyššie pozície neočakávajú. Stagnácia bude podľa nich pokračovať a zvrat môžu priniesť iba systémové zmeny a reformy. Kritiku za aktuálny stav však smerujú skôr na predchádzajúce ako na súčasnú vládu.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz vidí hlavnú príčinu súčasného stavu najmä v živelnom predkladaní desiatok poslaneckých návrhov zákonov so zásadným negatívnym dosahom na podnikateľské prostredie. „Opakovane sme upozorňovali, že obchádzanie štandardného legislatívneho procesu a prijímanie zákonov bez diskusie v skrátenom legislatívnom konaní je neprípustné, nezodpovedné a škodí našej krajine,“ zdôraznil Lasz. Trend je podľa neho možné zvrátiť opätovným návratom k sociálnemu dialógu a zabezpečením stabilného podnikateľského prostredia.

Viac sa môžete dočítať v článku na Teraz.sk.