Počet ľudí dostávajúcich predčasnú penziu sa výrazne zvýšil, priemerné predčasné dôchodky sú o 76 eur vyššie ako riadne starobné. Minister práce plánuje obmedziť predčasné penzie, čo by mohlo mať vplyv na výdavky štátu. Odchod zamestnancov do predčasného dôchodku spôsobuje problémy v priemysle a doprave, kde sa ťažko nahradzujú skúsení pracovníci.
V závere minulého roka Sociálnu poisťovňu zasypali žiadosti o predčasné penzie. Odchod na dôchodok sa stal mimoriadne výhodným, keďže od januára je možný už po 40 odpracovaných rokoch. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy očakáva, že odchod zamestnancov bude pokračovať aj v tomto roku, keď do predčasného dôchodku môže odísť najmenej 10-tisíc ľudí. Vlani to urobilo viac ako 17-tisíc, s ktorými podľa generálneho sekretára asociácie Andreja Lasza zamestnávatelia ešte na niekoľko rokov počítali.
Rovnako kritická situácia je v dopravných podnikoch a v železničnej doprave. Napríklad spoločnosť ZSSK Cargo prišla pre predčasné penzie o približne deväť percent zamestnancov.
Viac informácií nájdete v Denníku N.